اخبار پارک : رشد شتابان پارک علم وفناوری استان اردبیل ستودنی است 1397/12/16
در نشست خبری که به مناسبت برگزاری اولین دوره کارگاه تربیت مربی کسب و کار وکارآفرینی در پارک علم وفناوری استان اردبیل برگزار شد مدیر کل نوآوری و کسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، رشد پارک علم و فناوری استان اردبیل را شتابان دانست و گفت: پارک علم و فناوری استان اردبیل با وجود جوان بودن از رشد خوبی طی چند سال اخیر برخوردار بوده است و با توجه به پتانسیل های موجود در استان از ظرفیت خوبی برای رشد و توسعه برخوردار است

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان اردبیل؛ زند حسامی ضمن تمجید از همراهی مدیران استان اردبیل در زمینه حمایت از امر پژوهش و نوآوری گفت: دانشگاه های استان اردبیل بخصوص دانشگاه محقق اردبیلی دارای ظرفیت پژوهشی و نواوری  بسیار بالایی است که می تواند با استفاده از این ظرفیت های بکر فضای خوبی را در زمینه کار آفرینی و تولید محصولات دانشبینان  فراهم بکند.
وی کمبود انسان های کارآفرین را یکی از معضلات کشور دانست و گفت: امروز انسانهای کوشا و کارآفرین در سطح کشور کم داریم و متاسفانه بیشتر فارغ التحصیلان ما به فکر استخدام شدن در مراکز دولتی هستند که این نگرش می تواند مانعی برای توسعه کشور باشد.
مدیرکل دفتر نوآوری وکسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ، برگزاری کارگاه های تربیت مربی کسب و کار و کارآفرینی را برای تغییر نگرش دانشگاهیان و فارغ التحصیلان ضروری دانست و گفت:  خروجی این کارگاه ها می تواند تلنگرفکری در دانشگاهیان و نخبگان ما بوجود آورده و مسیر درست کارآفرین شدن را برای این قشر نشان دهد.

زند حسامی افزود: در حال حاضر بیش از 4هزار شرکت دانشبینان در سطح کشور مشغول فعالیت هستند  و این شرکت ها هر دوسال یکبار ارزیابی مجدد می شوند که درصورت عدم بروز رسانی محصولات و نداشتن نوآوری از چرخه دانشبینام خارج می شوند.
مدیرکل دفتر نواوری وکسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نرخ افت شرکت های دانش بنیان را در شرایط فعلی اقتصادی پایین دانست و گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی حاضر شرکت های دانشبنیان چه از لحاظ تولید محصول و یا تعدیل نیروی کار نسبت به سایر شرکت ها کمترین افت و مشکل را داشته اند.
وی افزود : 130 خدمت متنوع و با اهمیت  به شرکت های دانش بنیان ارایه میشود به همین منظور در اعطای مجوز به شرکت های دانش بنیان سخت گیری می شود به همین سبب مصولات  شرکت های دانش بنیان حاضر از کیفیت مطلوب و قابل تحسینی برخوردارند.
زند حسامی صندوق پژوهش و فناوری را در استان اردبیل ضروری دانست و افزود : با توجه به پتانسیل بالای استان اردبیل در حوزه  کشاورزی و گردشگری این صندوق با مشارکت بخش خصوصی در اردبیل ایجاد شود.
در این نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل ازرونمایی  طرح هوشمند سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی از اختراعات برتر ملی توسط استاندار اردبیل خبر داد و گفت: کاهش چشمگیر مصرف آب، جلوگیری از بیماری های درختان و محصولات باغی، تولید محصول یکدست و صادراتی و نیاز کمتر به دخالت نیروی انسانی در آبیاری از مزایای این طرح محسوب می شود.
وی از امادگی این پارک در راستای حل مسایل و مشگلات کشاورزی استان اردبیل خبر داد و گفت: پارک علم و فناوری استان اردبیل این آمادگی را دارد که با همکاری سازمان جهاد کشاورزی مشکلات حوزه کشاورزی استان را شناسایی کرده و ابزار ها و برنامه های لازم را برای حل این معضلات فراهم بکند و آثار مخرب زیست محیطی را متوقف و یا به حداقل برساند.
حبیب ابراهیم پور افزود: متاسفانه بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان کشاورزی استان اردبیل در خارج ازحوزه کشاورزی  مشغول فعالیت هستند و این نشان دهنده معیوب بودن سیستم آموزشی دارد و لازم است نگرش کارآفرینی در دانشگاه های استان 
برای دانشجویان معرفی شود.
وی افزود : شرکت های دانشبنیان استان اردبیل در حوزه ICT وارد فاز صادرات شده اند ومحصولات خود را به کشور چین صادر خواهند کرد و سایر شرکت های دانشبنیان به خصوص شرکت های فعال در حوزه گیاهان دارویی نیز بسیار موفق عمل کرده اند .